Křivoklát – Jagiellończyk i alchemik na zamku

Uroczy zamek Křivoklát wyrasta na cyplu. Przez to, że wzniesienie opływa meandrujący poniżej Rakovnický potok, zamek ma kształt trójkąta. Królewski zamek Křivoklát, na którym pewien władca zostawił bardzo wyraźne ślady swojej bytności, uznany został za jeden z najstarszych i najważniejszych zamków w historii Czech. Jeśli kochasz średniowieczne zamki, to dopisz go do swojej listy czeskich zamków do odwiedzenia. O tym, dlaczego wart jest odwiedzenia – zaraz opowiemy.

Widok na zamek Křivoklát.

Historia zamku Křivoklát

Przyjmuje się, że zamek zaczęto budować ok. 1230 roku, a sama budowa trwała ok. 50 lat. Odnalezione ślady osadnictwa w tym miejscu wskazują, że atrakcyjna lokalizacja była już wcześniej doceniona. Zamek rozwijał się intensywnie za czasów panowania Przemysła Ottokara II i Wacława II.

Makieta zamku Křivoklát.

Tutaj też spędził kilka lat dzieciństwa przyszły król Karol IV (1319-1323) – trafił tam jako więzień swojego ojca Jana Luksemburskiego. Król obawiał się, że Elżbieta, matka chłopca (wtedy nosił jeszcze imię Wacław) zechce przejąć władzę w kraju w imieniu 3-latka.

Wejście - tunel za bramą - na dziedziniec średniowiecznej części zamku Křivoklát.

W 1335 roku na zamku urodziła się Małgorzata, córka Karola IV i Blanki de Valois, czyli przyszła królowa Węgier i żona Ludwika Węgierskiego.

Król Wacław IV (zm. 1419) bywał na zamku często. Zamek był jego myśliwsko-pijacką kryjówką.

Dziedziniec średniowiecznej części zamku Křivoklát.
Dziedziniec średniowiecznej części zamku Křivoklát.

Zamek Křivoklát wiele zawdzięcza królowi – spichlerz, dom burgrabiego i system rozprowadzania wody. Po 1390 król wolał jednak przebywać na zamku Točník.

Fragment studni na zamku Křivoklát.

Władysław II Jagiellończyk na zamku Křivoklát

Zamek zyskał najwięcej za czasów panowania króla z linii Jagiellonów. Za panowania Władysława II Jagiellończyka zamek przeobraził się w rezydencję godną króla.

Křivoklát, Sala Koronna. Kamienna rzeźba przedstawiająca postać trzymającą tarczę z literą "W" - symbol Władysława II Jagiellończyka.

Warto wspomnieć, że unowocześniono wówczas także system obrony zamku. Za przebudowę zamku Křivoklát odpowiadali znani z nazwiska mistrzowie – Benedikt Rejt i Hans Spiess. Gdy dobrze się będziesz rozglądać, to w wielu miejscach znajdziesz literkę „W” – symbol króla Władysława II Jagiellończyka (1456-1516).

Křivoklát, kamienny portal, u góry wyrzeźbiona litera "W" - symbol Władysława II Jagiellończyka.

Najciekawsze jest to, że król na zamku bywał dość rzadko.

Křivoklát w epoce Habsburgów

W XVI wieku zamek przeszedł we władanie Habsburgów. Nowa władza urządziła za zamku ciężkie więzienie, które miewało ciekawych osadzonych.

Křivoklát, fragment dziedzińca średniowiecznej części zamku.

Alchemik na zamku Křivoklát

Słynnym lokatorem więzienia na zamku Křivoklát był alchemik Edward Kelley (1555-1597). Anglik obiecał cesarzowi Rudolfowi II (zm. 1612) eliksir życia oraz przemianę zwykłego metalu w złoto.

Křivoklát, pierwszy dziedziniec.

Gdy nie dostarczył obiecanych cudów, a do tego zabił (1591) w pojedynku cesarskiego dworzanina, wylądował w więzieniu na zamku Křivoklát. Cesarz postawił warunek, że uwolni go, gdy dostanie magiczne przepisy. Barwną opowieść o próbach ucieczki alchemika usłyszysz od przewodnika.

Křivoklát, widok na białą,okrągłą Wieżę Głodową z wejściem z dziedzińca średniowiecznej części zamku.

Zamek w rękach możnych rodów

Jak wiele czeskich zamków, także Křivoklát z czasem przeszedł na własność możnych rodów. Najpierw rodu Valdštejn (1685), a od 1733 przez małżeństwo przeszedł w ręce rodziny Fürstenberg. Ostatni właściciel Max Egon II. Fürstenberg sprzedał zamek państwu czechosłowackiemu w 1929 roku.

Křivoklát, pierwsza brama wjazdowa zamku.

Za czasów księcia Karola Egona I (1729-1787) powstały m.in. 4 szkoły w jego dobrach, ale dopiero panowanie Karola Egona II (1796-1854) stało się złotą erą zamku i okolicy. To, jak książę mądrze gospodarował majątkiem, miało wpływ na jakość życia okolicznych mieszkańców. W dowód wdzięczności postawiono mu pomnik.

Pomnik Karola Egona II Fürstenberga - marmurowe popiersie w neogotyckiej kolumnie.

Zwiedzanie zamku

Według informacji na oficjalnej stronie zamku dostępne są 4 trasy zwiedzania. W listopadzie do wyboru były jednak tylko 2 opcje. My skorzystaliśmy z trasy nr 1 Hradní paláce. Czas zwiedzania ok. 80 minut.

Křivoklát, brukowana droga prowadząca do głównej bramy. Po prawej ponad murem widać fragment czworobocznej wieży.

Zwiedzanie tylko z czeskojęzycznym przewodnikiem, co już nie jest od lat dla nas problemem. W kasie dostępne są materiały informacyjne w kilku językach, więc dla osób nieosłuchanych z czeskim, to dobre rozwiązanie.

Křivoklát, metalowe, zdobione drzwi (kopia) wejściowe do sali muzealnej. Oryginalne drzwi, ze spalonymi elementami drewnianymi znajdują się wewnątrz.

Na parterze do obejrzenia m.in. kopia czeskich klejnotów koronnych, cele więzienne, narzędzia tortur oraz wieża głodowa.

Křivoklát, muzeum. Kopie insygniów koronnych (korona, berło, jabłko) umieszczonych w podświetlonej od góry skrzyni.

Na piętrach jest trochę sympatyczniej. W sali rycerskiej zauroczyło nas faksymile Biblii Wacława IV z ostatniego dziesięciolecia XIV wieku. Co ciekawe, jest to Biblia w języku niemieckim, jak wtedy mawiano w „praskim niemieckim”. Oryginał przechowywany jest w Wiedniu. Ustalono, że księgę przepisywało 3 skrybów. Dobrze, że zdjęcia bajecznie kolorowych kart tej Biblii można na spokojnie przeglądać w Internecie.

Křivoklát, zimowy widok na pierwszy dziedziniec. Z prawej, przez gałęzie padają promienie słońca.

W sali królewskiej warto wypatrywać znaku „W” oraz podziwiać wielkość pomieszczenia. Oczywiście nie zabrakło też sali z portretami i można powędrować wraz z przewodnikiem po drzewie genealogicznym Fürstenbergów.

Křivoklát, sklepiene sali koronnej.

Wisienką na torcie są barokowe sanie, cudeńka. Szczególnie ciekawy obiekt to niesamowicie pięknie zdobione sanie z widokami Amsterdamu.

Kaplica na zamku Křivoklát

Jak na porządny zamek przystało, oczywiście jest i kaplica. Kaplica Koronacji Marii Panny powstała za czasów Władysława II Jagiellończyka.

Křivoklát, ołtarz w kaplicy zamkowej.

Na uwagę zasługuje ołtarz z końca XV wieku oraz ławki. Co ciekawego może być w ławkach? Ławki zdobią rzeźby stworów, które symbolizują 7 grzechów głównych.

Křivoklát, kaplica zamkowa. Drewniana figurka stwora symbolizującego jeden z grzechów głównych.

Według legendy wybór ławki świadczy o tym, który grzech dręczy sumienie danego człowieka. Nie wybierzesz ławki – też kiepsko. Podobno dlatego, że już wszystkie grzechy masz na sumieniu. Taka wersja średniowiecznego sądu – jak utonął, to był niewinny, a jak nie utonął, to znaczy, że winny. Taka pokrętna logika.

Kamienne siedziska, to historyczne miejsca, na których podczas nabożeństwa zasiadał król i z rodziną.

Křivoklát, widok na drogę brukowaną od strony głównej bramy zamku.

Zamkowe ciekawostki

  • Studnia na dziedzińcu ma 42 metry głębokości.
  • Nazwa Křivoklát powstała prawdopodobnie od krzywego terenu (przecież zamek zbudowano na wzgórzu) lub krzywych pni drzew (klát), których także dzisiaj dużo rośnie w okolicy.
  • Państwo odkupiło zamek od Fürstenberga za 120 milionów koron.

Křivoklát, widok na Wieżę Głodową, na zdjęciu jest ona pomiędzy dwoma pniami układającymi się w literę V.

Biblioteka na zamku Křivoklát

Przepiękna biblioteka pochodzi z czasów rodu Fürstenberg. Księgozbiór obejmuje aż ok. 53000 woluminów. Największa księga ma ok. 2500 stron, waży ok. 11 kilogramów i poświęcona jest językowi hebrajskiemu. Kolekcja to dzieło życia Karola Egona I Füstenberga, lecz następcy również o nią dbali.

Křivoklát, widok na główną bramę od strony dziedzińca.

Punkt widokowy, czyli vyhlídka

Po drugiej stronie drogi znajdziesz punkt widokowy (vyhlídka). Znakomity widok na zamek. Dopiero stąd widać urok zamku w pełnej krasie. Według nas nie można pominąć tego miejsca.

Křivoklát, widok na zamek wraz z tablicą informacyjną. Widok od strony pomnika Karola Egona II Fürstenberga.

Punkt widokowy zdobi neogotycki pomnik księcia Karla Egona II z Fürstenbergu (1797-1854). Autorem popiersia jest nie byle kto, tylko wybitny rzeźbiarz Emanuel Max („von Wachstein” po otrzymaniu tytułu szlacheckiego w 1876). Na pomniku widnieją tablice po czesku, niemiecku i łacinie.

Křivoklát, widok na zamek od strony pomnika Karola Egona II Fürstenberga.

Jak dojechać na zamek Křivoklát

Zamek Křivoklát leży na zachód od Pragi i można dojechać pociągiem z przesiadką w Berounie. Wycieczkę warto zaplanować, sprawdzając wcześniej rozkład jazdy i skomunikowanie pociągów.

Tablica z napisem "Křivoklát" na ścianie budynku stacji kolejowej.

Jeśli jesteś fanem zamków, to wracając z Křivoklátu, możesz jeszcze zdobyć kolejny zamek – chyba jeden z najsłynniejszych czeskich zamków, czyli Karlštejn. Uwaga – na stacji Karlštejn zatrzymują się tylko pociągi osobowe.

Widok na sylwetkę zamku Karlštejn.
Zamek Karlštejn

Podsumowanie

Ciekawe doświadczenie szwendać się po zamku, gdzie zostawił wyraźny ślad swojego panowania Władysław II Jagiellończyk. Do tego Křivoklát to „porządny” zamek z pięknie zachowanymi gotyckimi elementami. Wizyta na zamku powinna usatysfakcjonować miłośników zamków oraz średniowiecznej architektury. Nie można zapominać o okolicznych lasach, które już tam umiłował Wacław IV.

Křivoklát, widok na zamek od strony pomnika Karola Egona II Fürstenberga.
Křivoklát, widok na fragment murów obronnych, sponad których widać górną część białej Wieży Głodowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top