Kamienny Las sprzed 50 milionów lat znajdziesz niedaleko Warny. Ciekawe formy geologiczne przypominają pnie drzew zaklęte w kamienie, a to wszystko na malutkiej pustyni. Natura stworzyła tak niesamowite kształty, że ludzie nadali im nazwy.
Chcesz puścić wodze fantazji? Poczuć się w innym świecie? Kamienny Las to coś w sam raz dla miłośników tajemniczych miejsc.
Побити камъни, czyli Kamienny Las
Kamienny Las to kamienne kolumny, które przypominają pozostałości prehistorycznej puszczy lub porzucone starożytne miasto. Chropowata powierzchnia kolumn, z zaskakującymi pęknięciami i wgłębieniami pobudza wyobraźnię turystów, którzy dostrzegają w nich różne stwory i inne rzeczy.
Część kolumn rozpadła się na przestrzeni wieków i leżące kamienie wyglądają jak kapitele strącone z antycznych kolumn.
Kamienne formy mają nawet 5-6 metrów wysokości. To, co widzimy to nie wszystko. Kamienne drzewa mają także kamienne korzenie, które sięgają wiele metrów w dół. Można spotkać też potężne formy o obwodzie dochodzącym do 9 metrów.
Warto pamiętać, że las powstawał przez 10 milionów lat.
Pochodzenie Kamiennego Lasu
Naukowcy mieli dwie teorie.
Pierwsza grupa twierdziła jeszcze w XIX wieku, że to rzeczywiście skamieniałe drzewa prehistorycznego lasu.
Druga grupa zaś głosi na podstawie nowoczesnych pomiarów i analiz, że formy powstały z połączenia wapienia i piasku kwarcowego. W cały proces zamieszana była woda i dwutlenek węgla. Geologia to nie nasza bajka, średnio rozumiemy, czym jest zjawisko cold hydrocarbon seepage.
Warto nadmienić, że Kamienny Las znajduje się na terenie, gdzie bardzo, bardzo dawno temu było morze.
Naukowcy zwą je Morze Lyutesk (Лютеское море).
Kamienny Las – tajemnice
Niesamowite kształty od wieków pobudzały ludzką wyobraźnię i uaktywniały zamiłowanie do tajemnic. Jedna z legend głosi, że kolumny to pozostałość świątyni Posejdona z Atlantydy.
Od czasów starożytnych miejsce uznawano za święte.
Kamienny Las słynie jako miejsce z dobrą energią. Specjaliści od energoterapii zalecają chodzenie boso. Dotykanie kamieni pozwala pozbyć się złej energii.
Wrażenia ze zwiedzania Kamiennego Lasu
Trafiliśmy do Kamiennego Lasu koło południa. Upał był obłędnie męczący. Cudownie miękki i jasny piasek był już mocno nagrzany, więc chodzenie bez butów byłoby ryzykowne. Wielka szkoda, bo piaseczek jest cudowny w dotyku.
Światło do zdjęć w samo południe z zasady jest mało korzystne, dlatego też zdjęcia nie oddają energii tego miejsca. Niestety, tak nam się ułożył plan podróży.
Jeśli jesteś w Warnie na wczasach, to sugerujemy wypad do Kamiennego Lasu z samego rana lub pod wieczór. Z pewnością wrażenia będą lepsze.
To, co widzieliśmy, jest jedynie fragmentem większego obszaru. Cały teren, na którym można spotkać ciekawe formy skalne ma prawie 50 kilometrów kwadratowych.
Jak dojechać do Kamiennego Lasu
Kamienny Las oddalony jest od Warny o ok. 18-20 kilometrów.
Jadąc od Warny, Kamienny Las będzie po lewej stronie szosy. Wjazd na parking leśny zauważysz zaraz za budynkiem kasy.
![Kamienny Las — Pobiti kamani — budynek kasy zbudowany z kamieni.](https://szwendobyle.pl/wp-content/gallery/bg-kamienny-las/20230922_102150-ink.jpeg)
Uważaj na ludzi chodzących po poboczu i przebiegających przez drogę. Chociaż wyznaczono ścieżkę od parkingu do punktu obsługi turystów, to nie wszyscy korzystają z wyznaczonej ścieżki. Część zwiedzających parkuje wzdłuż szosy, choć parking pusty i bezpłatny.
Bilety wstępu do Kamiennego Lasu
Zwiedzania Kamiennego Lasu w godzinach otwarcia kasy jest płatne. Obsługa udziela informacji w kilku językach. Nas obsługiwał pan, który swobodnie mówił po polsku.
Podsumowanie
Gdyby tak ułożyć na ciepłym piasku w Kamiennym Lesie? Księżycowa noc i niebo pełne gwiazd? Takie malutkie marzenie.
Zwiedzanie Kamiennego Lasu można połączyć z wycieczką do monastyru Aładża, który znajduje się na wybrzeżu, ok. 35 km stąd.