Radom: Muzeum Historii Radomia – zabawa i wiedza

Czy Radom kojarzy Ci się z historią i zabytkami? Wątpisz, że w Radomiu jest coś ciekawego. Twoje pierwsze skojarzenie, to obśmiewane lotnisko. Może w szkole słyszał_ś o tzw. wydarzeniach z Radomia w 1976, ale co było tutaj przed II wojną światową?

Historia Radomia potrafi zaskoczyć, a muzeum udowadnia, że historia nie musi być nudna. Zapraszamy do nowoczesnego, multimedialnego muzeum, które edukuje i angażuje zwiedzających. Nawet pośmiać się można.

Radom, makieta nieistniejącego już zamku.

Dom Gąski i dom Esterki – siedziba Muzeum Historii Radomia

Muzeum znajduje się w 2 uroczych kamienicach w sercu Radomia. Dom Gąski zbudowano w 1. połowie XVII wieku, a Gąska zaś był piekarzem. Według legendy w domu Gąski w 1656 roku zatrzymał król Szwecji Karol Gustaw, jego obecność w Radomiu upamiętnia legenda. Otóż szwedzki wojak odnosił się niegodnie do mieszkanki Radomia, a ta pogoniła ostro prostaka. Zajście widział król i wynagrodził straty moralne Radomiance talarami.

A dlaczego dom Esterki? Wieść niesie, że w tym domu ulokował jurny Kazimierz Wielki swoją przyjaciółkę Esterkę, gdy przebywał w Radomiu.

Radom, kamienice w Rynku, których mieści się Muzeum Historii Radomia.

Radom w średniowieczu

Jak na muzeum historyczne przystało, nie obejdzie się bez pradziejów, odkopanych skorup i paciorków.

Radom, zdjęcie z wnętrza Muzeum Historii Radomia. Pod przeszkloną podłogą zabytkowa drewniana nawierzchnia ulicy.

Wiadomo, że w VIII wieku powstała osada, która stanowiła zaczątek dzisiejszego Radomia. Późniejsze grodzisko Piotrówka z X wieku ulokowano wyżej, by ograniczyć ryzyko zalewania domostw przez rzekę. Osada z czasem zyskała kościół św. Piotra. Świątynię wybudowano w XII wieku i istniała aż do XIX wieku. Od imienia patrona kościoła przyjęła się nazwa osady.

Radom, fragment kamiennej ozdoby ściany nieistniejącego już kościoła św. Piotra.

W tej części wystawy uwagę zwiedzających przykuwa wspaniale wyeksponowany enkolpion.

Muzeum Historii Radomia, złoty enkolpion.

Najstarszym zachowanym kościołem na terenie Radomia jest kościół św. Wacława – świątynię ufundował Leszek Biały.

Muzeum Historii Radomia, zdjęcie ekranu, na którym prezentowany jest kościół św. Wacława.

Przy kolejnej wizycie w Radomiu koniecznie musimy się wybrać do niego, bo z muzealnej prezentacji wynika, że warto.
Jak dopytałam się w informacji turystycznej na dworcu, zwiedzać kościół najlepiej przed mszą, bo inaczej odbijemy się od drzwi.

Okulary VR

Dzięki okularom VR zobaczysz, jak wyglądał Radom w średniowieczu. Fantastyczne wrażenie.

Muzeum Historii Radomia, okulary VR na tle rycerza namalowanego na ścianie.

Radom i prawa miejskie

Okazuje się, że Radom uzyskał średzkie prawo lokacyjne od Bolesława Wstydliwego, lecz to innemu władcy Radom zawdzięcza najwięcej. Otóż król Kazimierz Wielki założył w połowie XV wieku Nowe Miasto z rynkiem, zamkiem i murami obronnymi. Powstały 3 bramy oraz baszty. Prawa miejskie magdeburskie miasto otrzymało w 1364 roku.

Muzeum Historii Radomia, tablica informacyjna z podobizną Kazimierza Wielkiego.

Tak, Radom miał zamek. Też nas to zaskoczyło podczas pierwszej wizyty w Radomiu. Ten z czasów Kazimierza Wielkiego przebudowano w czasach Zygmunta Starego. Poszwendaj się po mieście, a trafisz na jego fragmenty.

Ciekawostka – to w Radomiu obrano Jadwigę na króla Polski.

Radom w czasach Jagiellonów

Za złoty okres dla Radomia uchodzi czas panowania Jagiellonów, dzięki przywilejom oraz wizytom królów i zagranicznych gości. Ponadto Kazimierz Jagiellończyk ufundował klasztor bernardynów.

W Radomiu ogłoszono Nihil Novi w 1505 roku oraz zatwierdzono „Statuty Łaskiego”.

Muzeum Historii Radomia, figury Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.
Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna

Ciekawostka – w Radomiu mieszkała odsunięta przez Zygmunta Augusta Katarzyna Habsburżanka, czyli trzecia żona króla.

Muzeum Historii Radomia, tablica z nutami.

Ciekawostka – z Radomiem związany był jeden z pierwszych polskich kompozytorów znany z imienia, czyli Mikołaj z Radomia. Tworzył muzykę świecką i religijną. Chcesz przy okazji posłuchać jego kompozycji?

Czym byłby Radom bez kramów i handlu?

Handel i rzemiosło przynosiły miastu zyski już w średniowieczu, a dziś scenki rodzajowe dostarczają rozrywki także gościom muzeum.

Czym zajmowano się w Radomiu? Działały cechy tkaczy, garbarzy, kuśnierzy, czapników, szewców i piekarzy, a za czasów Jagiellonów rzemieślnikom wiodło się w Radomiu bardzo dobrze.

Potop szwedzki

„Kulturalna” armia szwedzka wyszła z miasta w 1660 roku, zostawiając za sobą zgliszcza i nędzę. Ocalało jedynie 37 domów i mniej niż 400 mieszkańców. Pożary strawiły także zamek i klasztor benedyktynek. Miasto długo nie mogło się podnieść.

Muzeum Historii Radomia, zabytkowe kafle.

Radom w XIX wieku

Nie będziemy Cię zanudzać szczegółową historią miasta, ale kolejny istotny czas w dziejach Radomia, to powstanie styczniowe – mieszkańcy miasta byli mocno zaangażowani w jego przebieg.

Muzeum Historii Radomia, model armaty, za nią manekin ubrany w strój powstańca.

Kolejny przełom to zmiany gospodarcze, dzięki uzyskaniu połączenia kolejowego w 1885 roku z Dęblinem i Dąbrową Górniczą. Tory kolejowe połączą Radom z Warszawą dopiero w 1933 roku.

Muzeum Historii Radomia, duże zdjęcie na ścianie - 3 umunundurowani kolejarze na tle kotła lokomotywy parowej. Obok ścienny rozkład jazdy w języku rosyjskim.

Miasto zaczyna szybciej się rozwijać – powstają browary, zakłady produkujące kotły, a także garbarnie.

Muzeum Historii Radomia, tablica reklamująca "Browar Parowy J. Saski w Radomiu". Postać kelnerki z tacą, butelką piwa i pełną szklanką piwa.

Więcej uwagi poświęcono Wytwórni Wyrobów Fajansowych A. Rottenberg i S-ka, a to za sprawą uroczego gadżetu reklamowego tej firmy, czyli słonia.

Ceramiczny słoń - symbol Wytwórni Wyrobów Fajansowych.

Malczewski i Radom

Jeśli interesujesz się polskim malarstwem, to pewnie kojarzysz postać Jacka Malczewskiego. Muzeum jego imienia znajduje się naprzeciw Muzeum Historii Radomia. Przy okazji zachęcamy do odwiedzenia stałej wystawy – jest zachwycająca. Od niej właśnie zaczęła się nasza „znajomość” z Radomiem. Co ma wspólnego Malczewski z Radomiem? Malczewski urodził się w Radomiu, lecz zdecydowaną większość życia związany był z Krakowem. Radom dumny jest ze swojego krajana.

Autoportret Jacka Malczewskiego.
Autoportret Jacka Malczewskiego zobaczysz w muzeum jego imienia

W Muzeum Historii Radomia przygotowano niezwykłą gratkę dla fanów Jacka Malczewskiego, zwłaszcza dla tych, którzy nie czytali jego biografii. Dzięki okularom VR możemy zajrzeć do pracowni artysty i „wywoływać do odpowiedzi” przedmioty, które snują opowieść o malarzu i jego życiu.

Szkoda, że Muzeum im. Malczewskiego nie reklamuje, że taki smakowity kąsek dostępny po drugiej stronie Rynku. Wspaniałe doświadczenie.

Jeśli chcesz się pobawić puzzlami i obrazami Malczewskiego – jakże miło jest pielęgnować wewnętrzne dziecko – to pobaw się grami zainstalowanymi na monitorach dotykowych.

Ekran z grą, można układać obraz, niczym puzzle.

Zabawa w szukanie 10 różnic na starych pocztówkach wciągnęła nas jak całkowicie.

Ekran z grą - wymaga znalezienia 10 różnic na 2 starych pocztówkach.

Gdyby nie to, że byliśmy już bardzo głodni i trzeba było coś zjeść przed podróżą do Krakowa, to zabawilibyśmy przy tych ekranach znacznie dłużej.

Apteka, czyli wisienka na torcie

Uwielbiamy zwiedzać stare apteki, a radomska Apteka pod Białym Orłem wygląda rewelacyjnie.

Meble i wyposażenie Apteki pod Białym Orłem. Na suficie owalne malowidło z orłem na tle chmur.

Orzeł na suficie, znakomicie zachowane meble i kolekcja buteleczek z bursztynowego szkła. Tylko zabrakło jakiegoś zapachu w powietrzu, choćby rumianku.

Aptekę założył na przełomie XVIII i XIX wieku urodzony w Estonii Jan Konrad Burchard von Bellavary de Sycava, który był także burmistrzem Radomia.

Meble i wyposażenie Apteki pod Białym Orłem.

Za autora orła na suficie uznaje się Karola Franiszka Hoppena, który również był aptekarzem oraz malarzem.

Aptekę upaństwowiono 1950 roku.

Meble i wyposażenie Apteki pod Białym Orłem.

Radom – jak tu dojechać

Połączenie kolejowe z Krakowa ktoś ułożył idealnie na całodzienną wycieczkę. Mamy nadzieję, że z innych miejscowości dojazd pociągiem okaże się również sensowny.

Dojście z dworca do muzeum zajmuje ok. 20 minut, nie ma więc konieczności korzystania z komunikacji miejskiej.

Podsumowanie

Muzeum nas pozytywnie zaskoczyło, zauroczyło i bawiliśmy się chwilami jak dzieci. Pięknie zaaranżowane wnętrza, sympatyczna obsługa. Część eksponatów przystosowano dla osób niewidomych i niedowidzących.

W ogólną historię miasta wprowadza film, a później można zagłębiać się w szczegóły. Warto dopłacić kilka złotych i zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem.

Miło było odkryć historię miasta, które w powszechnej świadomości nie wszystkim kojarzy się z czymś ciekawym.

A Ty był_ś już może kiedyś w Radomiu? Znasz miejsca godne polecenia? Czym jeszcze Radom może miło zaskoczyć turystów?

Muzeum Historii Radomia,
Radom, Rynek 4/5.

Widok miasta na czerwonym tle - fragment okularów umożliwiających oglądanie w trójwymiarze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top