Blue Eye jedna z najpopularniejszych atrakcji Albanii, zwłaszcza dla turystów wypoczywających w Sarandzie. Czym jest Blue Eye? Niebieskie Oko (Syri i Kaltër) to magiczne miejsce, które przyciąga niezwykłym kolorem wody – mieszanka turkusowego, lazurowego, pistacjowego z granatowym. Wrażenia zależą też od kąta padania promieni słonecznych. Zaraz przejdziemy do szczegółów.
Po drodze do Blue Eye
Kawałek za kasą biletową trasa wiedzie nad wodą. Nie wiemy dlaczego, ale trudno doszukać się w Internecie zachwytów nad tym miejscem.
Nas urzekło. Góra odbija się w wodzie i to niezwykłe kumkanie o poranku. Kto rano wstaje, też cieszy się pięknem przyrody.
Włącz dźwięk i posłuchaj żabiego koncertu, który odbył się o 7 rano. Stroje wieczorowe nie są wymagane.
Idąc dalej widać między gęsto rosnącymi drzewami ukazuje się niezwykły kolor rzeki. Znajdziesz kilka miejsc, gdzie można podejść bliżej do wody.
Źródło rzeki Bistricë
Najważniejszym punktem Blue Eye Natural Park jest… źródło Blue Eye. Bulgocze i chlupie z głębokości ok. 50 metrów u podnóża gór Mali i Gjere.
To tutaj zaczyna swój bieg rzeka Bistricë, która 25 kilometrów dalej wpada do Morza Jońskiego.
Źródło skrywa się w gęstej zieleni. Zbudowano niewielką platformę widokową, która umożliwia podziwianie wspaniałego widoku z góry.
Kilka kroków od Blue Eye znajdziesz toalety oraz gastronomię. Jak tam karmią? Nie wiemy. Punkt informacji turystycznej też był jeszcze nieczynny o tej godzinie.
Jeśli lubisz piesze wycieczki, to w parku wyznaczono szlaki. Jeden zaczyna się zaraz koło podestu widokowego. Poszliśmy nim tylko kawałek, ale warto było wdrapać się na pagórek i zobaczyć początek rzeki Bistricë.
Jak dojechać do Blue Eye
Jak to w Albanii – najwygodniej samochodem. My trafiliśmy tam, jadąc malowniczą trasą SH99 od Gjirokastër w stronę Sarandy. Duży płatny parking zaraz przy drodze (wydaje nam się, że tylko gotówką), a potem krótki spacer pod leciutką górkę, kasa biletowa i przyjemny spacer (nowy chodnik) czasem lekko w górę, czasem lekko w dół do punktu docelowego. Niedaleko od skrzyżowania, z którego już widać parking znajduje się także przystanek autobusowy, więc teoretycznie komunikacja publiczna powinna działać.
Niestety zaraza masowej turystyki dotarła i tutaj – koło kasy biletowej można wsiąść tzw. ciuchcię i podjechać blisko do Blue Eye. Nawet można wypożyczyć pojazdy typu hulajnoga. Całe szczęście byliśmy tuż po 7 rano i nie wiemy, czy ta ciuchcia buczy, dzwoni i wygrywa durne melodyjki.
Jak zauważyliśmy, z Sarandy organizowane są wycieczki, więc można wybrać się do Błękitnego Oka bez konieczności wypożyczania samochodu.
Część drogi między z Blue Eye do Sarandy wiedzie wzdłuż kanału doprowadzającego wodę do elektrowni wodnej Bistricë (Hidrocentrali i Bistricës) – wygląda to niesamowicie.
Godziny otwarcia parku Blue Eye
Przed wizytą w Blue Eye sprawdzałam w Internecie informacje o godzinach otwarcia parku. Wtedy była informacja, że od 7:00 do 19:00. Faktycznie, kasa była czynna o tak wczesnej porze. Nie było jeszcze pana parkingowego, więc płaciliśmy przed wyjechaniem z parkingu. Obowiązuje płatność z góry.
Podsumowanie
Jeśli tylko będziesz mieć okazję, to postaraj się być na parkingu już tuż po 7. Nasze auto było jedyne i przez chwilę zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie jesteśmy za wcześnie.
Wydaje nam się, że jedynie o poranku będziesz mieć szansę nacieszyć się pięknem tego miejsca. Gdy wracaliśmy w stronę parkingu, już walił tłum, który sprawił, że czar poranka prysł, a głosy żabek zginęły w szumie. Gdybyśmy do Blue Eye dotarli koło południa, to – znając nas – pewnie zwiewalibyśmy w podskokach. W ostrym południowym słońcu kolory wody z pewnością prezentują się jeszcze bardziej zjawiskowo.