Zamek Platamon łamie stereotypowe wyobrażenie o Grecji. Okazuje się, że nie zawsze w Grecji podziwia się kolumny, amfiteatry i antyczne rzeźby. Grecja to także średniowieczne zabytki, które zasługują na uwagę miłośników zamków i twierdz. Jeśli lubisz zamczyska, to Platamon powinien przypaść Ci do gustu, bo zamczysko potężne. Do tego z pięknym widokiem na Morze Egejskie. Jasny kamień murów, błękit nieba i lazur morza – czyż nie brzmi to, jak przepis na udaną wycieczkę? I Olimp tuż, tuż – widać góry z murów twierdzy. Nie słyszał_ś wcześniej o tym zamku? Już opowiadamy, co to za malownicze miejsce.
Historia
Jak to w Grecji – historia miejsca, na którym wyrósł zamek Platanom (zwany także Platamonas, Πλαταμώνας), sięga bardzo daleko. Nikogo nie zaskoczy fakt, że miejsce zasiedlone było już w epoce brązu. Natomiast nazwa Platanom pojawia się w użyciu dopiero w pod koniec XII wieku.
Dlaczego akurat tutaj postanowiono wznieść zamek? Oczywiście powodem było strategiczne położenie, które pozwalało kontrolować dostęp do pobliskiego wąwozu Tempe (Τέμπη, odległość ok. 22 kilometrów), który stanowił naturalną granicę między Macedonią a Tesalią.
Zamek Platamon wyrósł na pozostałościach starożytnego miasta Herakleion (Ἡράκλειον). Warto wspomnieć, że Herakleion należał do Związku Ateńskiego. Szukasz w głowie, kiedy to było? Dawno temu, kilka wieków przed naszą erą.
Zamek Platamon zbudowano w latach 1204-1222. Budowę rozpoczęli krzyżowcy z Lombardii, którzy jednak działali na tym terenie tylko do 1218 roku. Pomysł na budowę twierdzy zrodził się w ramach planu podboju Konstantynopola. Dzięki temu Platamon wszedł w skład Królestwa Salonik, założonego właśnie przez krzyżowców.
Po krzyżowcach zamek przejął Teodor Komnenos Douksas (Θεόδωρος Κομνηνὸς Δούκας), władca Salonik i Epiru. W 1259 roku po bitwie pod Pelagonią zamek trafił w ręce Michała VIII Paleologa, który wzmocnił pozycję Cesarstwa Bizantyjskiego.
Ok. 1385 roku zamek przejęli Turcy, a w latach 1425-1427 znalazł się na krótko w rękach Wenecjan. Później znowu zamek przeszedł w ręce Turków. I tak trwał pod tureckim panowaniem aż do początku XX wieku.
Jako że miejsce strategiczne, więc i historia zamku Platamon burzliwa. Dlatego też mocno uprościliśmy historię, by tylko zarysować przebieg najważniejszych zmian.
Zwiedzanie
Po wdrapaniu się na niewielkie, lecz strome wzniesienie przechodzimy przez bramę w grubym murze. Mur otaczający zamek jest wielokątny, a miejscami ściany osiągają nawet 9,5 metra wysokości. Bez problemu da się obejść zamek dookoła, po zewnętrznej stronie murów – dobrze wtedy widać ich solidne wykonanie. Wyrastające z muru wieże oddalone były od siebie nieregularnie, ale z pewnością było to przemyślane.
Gdy zwiedzamy takie potężne budowle, zawsze pojawia się pytanie – ilu ludzi było zaangażowanych do budowy?
W naszym odczuciu dużą atrakcję stanowi ośmiokątna wieża, która ma aż 16 metrów wysokości. I co zaskakuje, na dziedzińcu byliśmy długo sami. Tylko jedna para turystów dołączyła do nas po jakimś czasie. Szkoda, że część zwiedzających odpuszcza ten zakątek.
Wejście do wieży zaprojektowano na wysokości 3,45 m powyżej gruntu. Dostać się można było do niej po drewnianych schodach. Teraz schodki są nowoczesne, metalowe. Niestety obecnie do wieży wejść nie można. Czy to się zmieni? Tego nie wiemy. Podobno to kwestia bezpieczeństwa.
Na terenie zamku znajdziesz także pozostałości m.in. dawnych świątyń – można w nich obejrzeć m.in. fragmenty fresków z XIV wieku. Wyraźnie widać zarysowane absydy, grubość murów itd. Wszystko dobrze opisane.
Z 5 istniejących w obrębie murów zamku świątyń zachowała się do naszych czasów jedynie malutka cerkiew Paraskewy. Warto wspomnieć, że cerkiew w czasach panowania tureckiego zamieniono na meczet. Nie udało nam się dotrzeć do informacji na temat obecnego wyposażenia cerkwi.
Czym byłby zamek bez cysterny na wodę? Zabezpieczenie obsady twierdzy w dostęp do wody było równie ważne, jak uzbrojenie zamku.
Informacje praktyczne
Bez problemu można zaparkować poniżej zamku. Wstęp płatny – aktualne ceny i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić w sieci.
Na terenie zamku rozmieszczono liczne tablice informacyjne, także po angielsku. Dostępna toaleta dla gości.
A jeśli chodzi o inne atrakcje – można spotkać żółwie spacerujące po terenie. Skutecznie wtapiają się w podłoże, więc lepiej patrzeć pod nogi, bo potrafią wyskoczyć przed stopą i czmychnąć szybko. Tak, one naprawdę szybko przebierają krótkimi nóżkami.
Na punkcie widokowym słońce mocno grzeje, więc nie zapomnij nakrycia głowy i wody.
Koło zamku rosną drzewa granatów, a wygrzane w słońcu owoce kuszą, jak kiedyś owoc kusił Ewę.
Podsumowanie
Zamek Platamon to Grecja w pigułce – burzliwa historia, Morze Egejskie z przodu, a Olimp prawie za plecami. Platamon prezentuje się znakomicie po pracach renowacyjnych i rekonstrukcyjnych. Uchodzi za na najpiękniejszy zamek w Grecji.