Kamczija – widowiskowy spektakl natury

Rzeka Kamczija to największa bułgarska rzeka wpadająca do Morza Czarnego. Nazywana jest także bułgarską Amazonką. Jej ujście do morza to jeden z najpiękniejszych widoków na bułgarskim wybrzeżu. Kamczija wypływa ze Starej Płaniny, by trafić do Morza Czarnego, by na końcu swojej wędrówki dać spektakularne show.

Jeśli lubisz piękno natury, to jest to wycieczka w sam raz dla Ciebie. Nie bez powodu ujście rzeki Kamczija do morza wpisano na listę UNESCO.

Kamczija, widok na ujście rzeki do Morza Czarnego.

Rejs po rzece Kamczija

Dotarliśmy do przystani w osadzie Kamczija (takie letnisko) we wrześniowe upalne popołudnie. Chętnych na rejs było już niewielu. Oprócz nas tylko 2 osoby były na stateczku, no i oczywiście sternik. Warunki idealne – ciepło, słonecznie i cicho na pokładzie. Po drodze minęliśmy chyba tylko 3 inne stateczki i kajakarzy, co żaden sposób nie przeszkadzało to w odbiorze piękna Kamcziji.

Najpierw w górę rzeki Kamczija

Stateczek płynie najpierw w górę rzeki Kamczija (Камчия), by napięcie rosło w pasażerach.

Kamczija, rejs łodzią motorową w górę rzeki, na obu brzegach rosną drzewa.

Mijamy chałupki letniskowe i pomosty – wszystko to bardzo przypomina rejs po Szprewie z Wannsee do Berlina – przy okazji polecamy, gdy będziesz w stolicy Niemiec. W czym Kamczija jest lepsza od Szprewy? Daje poczucie orientalności, dzikości i tajemnicy. 

Kamczija, rejs łodzią motorową w górę rzeki. Na prawym brzegu rzeki widać łódkę przycumowaną do niewielkiego prywatnego pomostu i domki letniskowe.Płynie się leniwie, a słońce lekko przygrzewa – esencja wakacyjnego klimatu. Przyjemnie i pięknie. Soczysta zieleń na brzegach, lecz bez spektakularnych widoków. To dopiero preludium do spektaklu.

W dół rzeki Kamczija

Stateczek wreszcie zawraca, by płynąć z nurtem rzeki w stronę Morza Czarnego.

Kamczija, rejs w kierunku Morza Czarnego. Na rzece widać także kajaki. Na wprost widać już fale morskie.

Emocje rosną i wreszcie ukazuje się oczom to, na co tak czekaliśmy.

Widok jest obłędny, fantastyczny i zachwycający. Widzisz, jak mieszają się słodkie i słone wody, jak rzeka traci swój kolor, by poddać się potędze morza. I ogarnęło nas rozdarcie – robić zdjęcia, nagrać film, czy tak po prostu się zachwycać, bez tych wszystkich gadżetów.

Gdyby rejs był trochę tańszy, to pewnie po krótkiej przerwie wsiedlibyśmy na stateczek jeszcze raz. By już w innym tempie, z inną świadomością ponownie zobaczyć to wspaniałe widowisko. By się nim napawać, a nie łapczywie chwytać każdą sekundę tego cudownego widoku.

Kamczija, rejs w kierunku Morza Czarnego. Zamiast drzew na brzegach rzeki widać już nadmorską plażę i fale.

Plaża koło ujścia Kamcziji do Morza Czarnego

Wycieczkę można połączyć z plażowaniem. My wybraliśmy oczywiście szwendanie się po plaży.

Nadmorska plaża w rejonie ujścia rzeki Kamczija do Morza Czarnego.

Kamczija z perspektywy plaży też zachwyca, gdy można podziwiać zjawisko łączenia się wód.

Kamczija, miejsce gdzie woda rzeki łączy się z wodą morską, widać nadbrzeżne szuwary i plażę.
Nadmorska plaża widziana od strony ujścia rzeki.

Ludzi na plaży była garstka, wiatr wiał z wielką siłą i skutecznie łagodził popołudniowy upał.


Cudowne uczucie wolności. To są uroki zwiedzania poza sezonem.

Kamczija, nadmorska plaża widziana od strony ujścia rzeki.
Nadmorska plaża widziana od strony ujścia rzeki Kamczija.

Rezerwat Kamczija i klimat Łongoza

W 1977 roku rejon ujścia Kamczija do Morza Czarnego został wpisany na listę UNESCO. Na odcinku biegnącym wzdłuż rzeki – ok. 40 kilometrów długości i 5 kilometrów szerokości – ustanowiono Rezerwat Kamczija i strefę chronioną Łongoza (pol. łęg) (Резерват Камчия и защитена местност Лонгоза).

Kamczija, gęste zarośla i drzewa na brzegach rzeki.

W rezerwacie rosną potężne drzewa – głównie dęby, wiązy, olchy i jesiony. Moc natury podkreślają liany, które gęstą siecią oplatają gałęzie drzew.

Rejon ten cechuje tropikalny klimat i sporo bagnistych terenów – taka europejska dżungla. Tropikalny klimat jest wynikiem dużej wilgotności powietrza – rzeka, bliskość morza i las, który zatrzymuje wilgoć.

Wszystko to sprawiło, że rzeka Kamczija bywa nazywana bułgarską Amazonką.

Kamczija, drzewa na brzegu rzeki.

W rezerwacie żyje też kilkadziesiąt gatunków chronionych ptaków oraz kilka bardzo rzadkich gatunków ryb. Obszar zamieszkują też wydry, żółwie, jaszczurki i węże wodne.

Jak dojechać do rezerwatu Kamczija

My dotarliśmy samochodem, więc niewiele możemy podpowiedzieć o transporcie publicznym– prócz tego, że jest połączenie z dworca autobusowego w Warnie. Ujście znajduje się ok. 30 kilometrów od Warny.

Niewielki bezpłatny parking wyznaczono kawałek przed dojściem do przystani – we wrześniu był bezpłatny (ale nie pusty), nie wiemy jak z opłatami w pełni sezonu.

Miejscowość Kamczija to letnisko, w którym życie toczy się od maja do października. Idealne miejsce dla tych, którzy lubią odpoczywać blisko natury i nie muszą mieć luksusów.

Kamczija, drzewa na brzegu rzeki.

Jeśli będziesz w Warnie, to zdecydowanie warto rozejrzeć się za kameralną wycieczką lub wynająć samochód i spędzić tutaj uroczy dzień.

Plaża nad Morzem Czarnym w rejonie ujścia rzeki Kamczija. Na pierwszym planie gałąź w kształcie litery Y. Do gałęzi przyczepione w morzu niewielkie muszle.

Ciekawostka – chociaż nad rzeką Kamczija panuje namiastka tropików, to dla ochłody warto wspomnieć, że na cześć tej malowniczej rzeki nazwę otrzymał lodowiec na Wyspie Livingstona w Archipelagu Szetlandów Południowych w Antarktyce. Od 1993 działa tam bułgarska stacja badawcza.

Podsumowanie

Kamczija to kolejne miejsce w Bułgarii, które w przewodnikach jest wspomniane, ale tak jakby od niechcenia. Podejrzewamy, że autorzy przewodników wcale tutaj nie byli, a jedynie obiło im się o uszy. Nas zachwyciło to miejsce i zaliczamy je do czołówki najpiękniejszych doświadczeń ze swojej objazdówki po Bułgarii.

Może znasz inne spektakularne ujścia rzek? Daj znać w komentarzu.

Plaża nad Morzem Czarnym w rejonie ujścia rzeki Kamczija. Na piasku napis SZWENDOBYLE ułożony z muszelek
Zgadnij, kto to napisał 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top