Velké Hoštice to spokojna miejscowość koło Opawy. Warto wybrać się tutaj, gdy będziesz zwiedzać okoliczne zabytki. Velké Hoštice zainteresują miłośników barokowych pałaców i starych parków. Przy okazji wizyty w miasteczku warto także podejść kilka kroków dalej i zobaczyć ciekawy kościół. Pałacowa restauracja nie odstrasza cenami, więc można zaplanować akurat tutaj przerwę na obiad. Trafiliśmy tu zupełnie przypadkiem i na pełnym spontanie. O pałacu dowiedzieliśmy się, będąc już w miejscowości Kravaře, a wszycy już wiedzą, że szwendobylom wystarczy impuls i GPS. Odległość emerycka, teren płaski, więc pognaliśmy ochoczo.
Barokowy pałac
Po niedługim spacerze ukazał się naszym oczom barokowy pałac. Zdecydowanie wart spaceru w upale.
Dzieje pałacu wiążą się z hrabią Chorinským (Ignác Dominik hrabě Chorinský z Ledské, 1729-1792), który kupił Velké Hoštice w 1754 roku wraz ze spalonymi ruinami zamku. To za jego czasów wzniesiono barokowy pałac, a Velké Hoštice stały się znanym w okolicy ośrodkiem kulturalnym.
Po przebudowie w 1840 pałac nabrał klasycystycznego stylu, dobudowano także tylne skrzydło. Niestety nie zachowały się we wnętrzach barokowe freski.
Kim był Ignác Dominik hrabě Chorinský z Ledské
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie doczytali w czeskim Internecie więcej na temat hrabiego. Okazuje się, że to bardzo interesująca postać.
Był nie tylko arystokratą, ale także dyplomatą. Mecenasem kultury, bibliofilem i kolekcjonerem dzieł sztuki. Jako wielki wielbiciel muzyki miał prywatną orkiestrę. Muzycy pracowali dla niego w latach 1767-1777 pod batutą kompozytora Josefa Puschmanna (1729-1792).
Chorinský zarządzał w latach 1760-1770 pruską częścią Śląska i aż do swojej śmierci austriacką częścią Śląska (zemský hetman). Fascynatów epoki napoleońskiej może zainteresować, że jego syn Jan zginął w bitwie pod Lipskiem w 1813.
Barokowy kościół
Velké Hoštice warto jeszcze odwiedzić z jednego powodu. Mamy na myśli barokowy kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Konsekrował go latem 1774 roku biskup Matyáš František Chorinský (1720-1786), prywatnie brat hrabiego Ignacego Dominika.
Wiadomo, że świątynię wzniesiono według projektu Jakuba Pánka. Malarz Sebastini ozdobił zaś wnętrze świątyni freskami.
Niestety nie można było wejść do środka, by przyjrzeć się wystrojowi dokładniej. Trzeba się zadowolić zdjęciem przez kratę.
Wejście do kościoła zdobi herb fundatora.
Velké Hoštice – jak dojechać
Oczywiście można samochodem, trasa Kraków – Velké Hoštice liczy ok. 200 kilometrow. Do pobliskich i zdecydowanie wartych zwiedzania miejscowości odległości są niewielkie:
- Kravaře – 5 kilometrów
- Opawa – 7 kilometrów,
- Hradec nad Moravicí – 15 kilometrów,
- Raduň – 10 kilometrów,
- Ostrawa – 30 kilometrów.
My doszliśmy do miasteczka od strony pałacu Kravaře i po poszwendaniu się po Hošticach poszliśmy dalej do Opawy.
Rano dotarliśmy do stacji Kravaře pociągiem z Opawy, a dzięki temu wyszła mieszana wycieczka kolejowo-piesza.
Na trasie Opawa – Velké Hoštice – Kravaře wyznaczona jest także trasa rowerowa, więc miłośnicy zwiedzania na 2 kółkach mogą rozważyć i taką wersję zwiedzania okolic Opawy.
Podsumowanie
Jak wycieczkę całkowicie spontaniczną, spacer okazał się w sumie bardzo przyjemny. Spędziliśmy leniwy i miły czas, siedząc w cieniu drzew, jedząc obiad i popijając zimne napoje. Było nam tak dobrze, że długo nie mogliśmy się zmotywować, by dreptać dalej w stronę Opawy. Miło jest tak czasem posiedzieć, odpocząć i po prostu pobyć ze sobą bez pośpiechu. Opawa przecież tak blisko, a dzień długi, więc można było nie patrzeć na zegarek.